На 25 септември 2023 г. в София дадохме официален старт на „Живот за брадатия лешояд“, чиято цел е да върне изчезналия от природата брадат лешояд. Инициативата е на Сдружение „Зелени Балкани – Стара Загора“ и партньори – Фонд за дивата флора и фауна, Фондация ЕкоОбщност, EVN – Електроразпределение Юг ЕАД, Северозападно държавно предприятие – Враца, Дирекция Природен Парк „Сините камъни“ от България, Фондация за опазване на лешоядите (VCF) от Нидерландия и Асоциация Милвус Груп от Румъния. Проектът е съфинансиран от програма LIFE на ЕС.
Събитието уважиха официалните: гости г-н Мигел Ейне – Съветник на Испанското посолство в България, Николай Сиджимов – зам.-министър, Министерство на околната среда и водите, както и партньора ни от Фондацията за опазване на лешоядите – Жозе Тавареш, които изказаха своите приветствия за успешното начало на проекта, както и подкрепа за бъдещите дейности.
„Живот за брадатия лешояд“ (проект №101113869 LIFE22-NAT-BG-Bearded Vulture LIFE) обединява усилията на 8 партньора от 3 европейски страни. Международният екип от експерти е допринесъл за връщането на лешоядите в няколко Европейски страни. В България, дейностите са част от План за действие за възстановяване на лешоядите на Балканския полуостров и дългосрочна консервационна програма, реализирана повече от 20 години.
Над 70 гости уважиха събитието, даващо старт на дейностите на проекта. Някои от тях задаваха въпроси към партньорите, а други отправяха поздравления, сред които бяха представители на Югоизточно държавно предприятие – Сливен; Дирекция Национален Парк „Централен Балкан“; НПМ-БАН, София; ИБЕИ-БАН; Зоопарк София и много други колеги. Проф. д-р Златозар Боев сподели любопитна история, разказана от своя баща – Николай Боев, как е създал символа на природозащитата в България – профил на брадат лешояд в къщичка. Самият Николай Боев като член на Съюза за защита на родната природа е изрисувал профилното изображение на брадат лешояд, който се поставя на табелките за резервати и вековни дървета и се превръща в символ на природозащитата в България.
Освен дейностите за завръщане на брадатия лешояд на Балканите, друга основна част са дейностите по поддържане на популацията на черния лешояд, който наскоро върнахме в природата на България. Планирани са освобождавания на 70 черни лешояди в различни части на страната, които да подсилят създадената популация в България.