Брадатият лешояд е изчезнал от континенталната част на Балканския полуостров. Последните известни двойки са гнездили в резервата „Тиквеш“ в Македония и в резервата „Дадя“ в Гърция до края на 1980-те. Последната известна птица е наблюдавана до около 2003 година в района между Гърция и Македония в района на Кожуф/Дзена – вероятно птицата от Тиквеш.
Днес има по-малко от десет двойки/заети територии на остров Крит. Най-близките находища на вида са на около 600 км от България в югоизточна посока в Турция. Там се предполага, че има между 200-250 двойки.
В Алпите – 1000 км най-близката територия до България е в Австрия, видът е реинтродуциран след 1980-те години и понастоящем има около 60 гнезда/заети територии. Те се разпределени в различни държави – Швейцария, Италия, Франция и Австрия.
В Пиринеите – между Испания и Франция има около 120 двойки/заети територии. Това е автохтонна популация, която е единствената естествено оцеляла до края на ХХ век, когато са били около 40 двойки и, чието подпомагане, опазване и възстановяване е довело до днешната стабилна численост, и вероятно напълно запълнен капацитет на планината.
На остров Корсика видът също е на ръба на оцеляването, от 10 двойки през 2009, числеността пада на само 3 двойки през 2020. Понастоящем там живеят 16-18 индивида.
Брадатият лешояд е обект на реинтродукция на три места в Испания – Андалусия (Сиера Невада), Кантабрийските планини на северозапад, и Маестразго в източната част на страната. Всичките проекти са с умерен успех към момента. В Източна Европа видът се среща в Кавказ, но се смята, че е в упадък, особено в районите, където не се предприемат целеви мерки за опазване.
На 17.05.2025 започваме освобождаването на брадати лешояди в природата в България. Първите три птици ще бъдат освободени в Природен парк „Сините камъни“ по метода на изкуственото гнездо (хакинг).