Територията, която беше избрана от част от освободените картали в Стара планина за пребиваване и вероятно гнездене през 2023/2024 е под огън. В района се изпълнява и част от проекта на ФДФФ, свързан с размножаване на закрито и освобождаване на елени лопатари. За късмет, заграждението с елени не е било засегнато от пожара.
Явор Илиев е член на УС на ФДФФ и фермер в Сакар. Неговата природосъобразна ферма „Сакарски бадем“ е потърпевша от пожарите, а той и колеги от Зелени Балкани от проекта „Живот за белошипата ветрушка“ участват активно в гасенето на пожара, който е на внушителната площ до 150 000 дка. Изгоряха иглолистни и широколистни гори, трайни насаждение, пасища, къщи, животновъдни обори и др.
„Това е най-обширния пожар, откакто стартирах бизнеса си тук преди повече от 10 години“ казва Явор. Една от неговите селскостопански сгради изгоря, а черен път спира огъня на 5 метра от бадемовата му градина. „Пожарът започна от искра от косачка, чистеща орехова градина в съседство до иглолистна гора. Пламна толкова бързо. Къщи и две ферми с овце и крави в селата Левка и Равна гора изгоряха.“
Косенето на трева с техника се оказва най-честият причинител на пожарите. Забраната на косенето като противопожарна мярка прави невъзможно събирането на сено за животни, както и обслужването на трайните насаждения, под които тревата също трябва да се окоси (което е по-природосъобразно от оранта). За пасищата и ливадите в НАТУРА 2000 зоните има забрана за чистене и косене преди 15 юли, заради гнезденето на птиците.
Това прави възможните решения нееднозначно добри за всички участници в процеса. Политиките трябва да са гъвкави, своевременни и диференцирани за различни райони в България. Сигурна е единствено огромната нужда от наличието на повече и по-ефективна техника за гасене на пожари.
Опитът ни от пасищното отглеждане на овце и крави в Котленска планина и Кресненски пролом, показва ясно, че това е един подходящ противопожарен метод, тъй като тревата не израства, за да стане висока, суха и лесно запалима.